Otázky a odpovědi
1. JAK PEČOVAT O STŘÍBRNÉ NLMT DESIGN KUSKY.
Černání stříbra není závadou šperku, je to jeho vlastnost. Černání je způsobeno oxidací stříbra, které je v kontaktu se vzduchem. Proces oxidace lze zpomalit lepším skladováním, nejlépe v suchu, temnu a v sáčku nebo krabičce. Šperky stačí jednou za čas otřít měkkým suchým hadříkem. Úplně nejlépe však uděláte, když je otřete po každém sundání a zbavíte je tak mastnoty a nečistot nasbíraných během dne. Na čištění si můžete pořídít speciální hadřík, kterým šperky několikrát přeleštite. Ve zlatnictvích nebo drogériích můžete také zakoupiti čištici roztok. Do něj však nikdy nevkládejte šperky s kameny nebo perlami. Kromě běžné údržby pak doporučuji nechat jednou ročně šperk vyčistit a vyleštit u odborníka.
2. JAK PEČOVAT O ŠPERKY S PERLOU.
Pravé perly jsou organického původu a perleť je relativně měkká. Perleť lze odřít nebo poškrábat při neopatrném zacházení nebo skladování. Proto se vyvarujte kontaktu perel s ostrými předměty a uchovávejte je v měkké krabičce bez kontaktu s ostatními šperky. Nevystavujte své perly vlivům kosmetických a jiných chemických prostředků. Perly může poškodit např. lak na vlasy, parfém, kyselina z nápojů, ale i lidský pot. Pokud používáte například prsten s perlou, nebo perlové náušnice na denní nošení – odložte je při umývání rukou nebo sprchování. Při výrobě šperků s perlou je použito speciální lepidlo, které při dlouhodobém působení horké vody ztrácí pevnost (to je záměr šperkařů pro případné uvolnění perly při opravách šperků). Doporučuji si šperky sundavat na pláži, při sportu či při manuálních pracích.
3. KDY ŠPERKY NENOSTIT.
Nevystavujte své šperky vlivům kosmetických a jiných chemických prostředků, třeba při úklidu. Šperk doporučuji odložit v situacích, kdy je vysoká pravděpodobnost jeho poškození nebo většího opotřebení napriklad před sportem, před koupáním a spaním, platí zejména pro perlové šperky.
4. UPOZORNĚNÍ K NÁUŠNICÍM
V případě že, se puzetové zapínání se silikonem nedá odepnut, stačí použít na odepnutí točivý pohyb. Zapínaní tahat zlehka, jinak se může náušnice zlomit, případně zdeformovat.
5. JAK PEČOVAT O ŠPERKY S POZLÁCENÍM
Koupání ve sladké i slané vodě se nedoporučuje. Šperk se tímto opotřebuje a pozlacení se rychleji ošoupe. Zlacení a rhodiování šperku znamená pokovení šperku s tenkou vrstvou materiálu. Pokovení je třeba časem obnovovat. Šperky čistíme příležitostně. Pozlacené šperky můžete opláchnout jemným tekutým mýdlem a následně osušit měkkým hadříkem.